top of page

Ak niekto vo vašom okolí trpí poruchou príjmu potravy, určite potrebuje pomoc. Neodkladajte túto záležitosť v domnienke, že problém zmizne sám od seba. Je to ten najhorší možný prístup, lebo čím sú PPP dlhšie neliečené, tým sa viac prehlbuje ich vplyv na pacienta a tým tažšie sú liečiteľné.


Odborníci aplikujú rôzne spôsoby liečby PPP. Niektorí preferujú podávanie liekov, Iní doporučujú psychoterapiu. Mnohí odborníci sa zhodujú, že najúčinnejšou formou liečby je kombinácia týchto dvoch prístupov. Ďalej sa často odporúča aj rodinné poradenstvo, ktoré je zvlášť dôležité tam, kde pacientka žije s rodičmi v jednej domácnosti. Pacientkam je taktiež odporúčaný špeciálny stravovací režim. Pacientkam s mentálnou anorexiou sa doporučuje energetický denný príjem 12000 kJ, pokým sa nedostanú na zdravie neohrozujúcu telesnú hmotnosť a pacientkam s mentálnou bulímiou sa doporučuje pravidelné stravovanie presne určených porcií, aby sa čo možno najefektívnejšie vyhli príležitostiam na prejedanie sa. V oboch prípadoch je dodržiavanie stravovacích pravidiel obzvlášť náročné. Aj keď sa prístup odborníkov k liečbe PPP často odlišuje, väčšina sa zhoduje prinajmenšom v tom, že poruchy príjmu potravy sa netýkajú iba stravovania a vzťahu k jedlu.

Pokiaľ je pacientka v dôsledku ťažkej formy anorexie podvyživená, bude možno nutné, aby sa dostala pod dohľad odborníkov vo forme hospitalizácie. Hospitalizácia sama o sebe nie je liečbou. Primárne sa ňou lieči fyzická stránka - aby sa pacientka dostala zo život ohrozujúceho stavu. Pre rodičov však nie je ľahké podniknúť tento krok, ani pre pacientku samú.



Cieľom liečby je naučiť sa žiť bez poruchy príjmu potravy, čo je nesmierne ťažké. Pacientky sa musia naučiť znova normálne stravovať, vážiť si samé seba a dávať najavo svoje emócie a pocity normálnym spôsobom - hovoriť o nich.

Ako prebieha liečba

bottom of page