top of page

Informovanosť o tom, čo sú to PPP, čo ich spôsobuje, čo zapríčiňujú a ako sa prejavujú, je na Slovensku veľmi nízka. Je veľmi dôležité, aby ste si všímali svojich blízkych a aby ste vedeli dostatočne včas rozpoznať, kedy choroba nastupuje. Vtedy má totiž váš najbližší najvyššiu šancu na vyliečenie. Čím choroba dlhšie pretrváva, tým hlbšie sa vrýva do mysle a tým ťažšie je možné ju z tade vytrhnúť. Chceme vám sumarizovať rizikové prejavy, aby verejnosť mala prehľad, čo si treba všímať na správaní, ale aj aké fyziologické prejavy choroby.

Najmarkantnejšou zmenou je asi zmena hmotnosti jedinca, najmä pri mentálnej anorexii, pokiaľ sa nejedná o iné závažné ochorenie. Pri anorexii je typickým sprievodným znakom nadmerné cvičenie a zmena zloženia jedálnička. Pacient sa často vyhýba spoločenským aktivitám, najmä takým, kde sa spoločne konzumuje. Stráca záujmy, veselú náladu, často je zamyslený a zahĺbený do seba. Pacient sa snaží o perfekcionistické výkony a dokonalý vzhľad. Fyziologickými príznakmi je fyzická slabosť, zimomrivosť, zmena kvality kože, tzv karotenodermia (žltoorandžové sfarbenie rúk), znížená kvalita vlasov a nechtov.

Bulímu je oveľa ťažšie odhaliť, preto sa dá považovať za zradnejšiu. Príznaky nemusia byť povšimnuté. Pacienti svoj stav často dlhodobo taja a hanbia sa zaňho. Je možné si všimnúť nadmerné nákupy jedla, ktoré pacient nemá šancu zjesť. Ďalším znakom sú časté návštevy toalety po konzumácii jedla. Príznakom može byť až krvavý odtlačok na ruke zo zubov. Pacienti dlhodobejšie trpiaci bulímiou majú ako fyziologický príznak zníženú kvalitu zubov z dôvodu pôsobenia žalúdočnej kyseliny a zväčšenie a zápal slinných žlaz za sánkou.

Ako rozpoznať PPP?

bottom of page